Leasing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

21.11.2012 tarih 6361 sayılı yeni Kanun ile süre kısıtlaması kalkmıştır. KDV teşviği olan mallar için mülkiyet devri, bağlı olduğu tebliğe istinaden değişir.
Sadece tüzel kişiler finansal kiralama yapabilir. Ayrıca tekne leasingi şahıslara da yapılabilir.
Kiralayan olarak ekipmanın sahibi Burgan Finansal Kiralama A.Ş.’dir.
Teşvik belgesine dahil yurt içi veya yurt dışı alımlar leasing yolu ile finanse edilebilir. Teşvikli yatırımlar leasing kanalı ile gerçekleştiğinde öncelikle teşvik devri yapılır.Leasing’den geçecek kısım için Burgan Leasing adına yeni bir teşvik çıkarılır.Böylece leasing konusu olan makinalara ait teşvik unsurları Burgan Leasing tarafından kullanılır hale gelir.( vergi istisnası gibi.) Bu istisnalar kiracının maliyetine yansıtılır.Kira KDVsi teşvikli işlemlere özel %1’dir.
Finansal Kiralama işlemleri için : Kiracı sadece faiz kısmını gider olarak yazabilmektedir. 3226 Sayılı Finansal Kiralama Kanununda 1 Temmuz 2003 tarihi itibariyle yapılan değişiklikle artık leasing kiraları gider olarak kullanılamıyor. Yeni yürürlüğe giren uygulamaya göre, kira faturaları anapara+faiz olarak kesilmektedir. Faturada anapara ve faiz ayrı ayrı gösterilmekte. Kiracı aktifleşen finansal kiralamaya konu iktisadi kıymetin kullanma hakkını, kendi bilançosunun aktifine kaydederek, yeniden değerlemeye ve amortismana tabi tutacaktır. Mülkiyet hakkı Leasing şirketinde olmaya devam edecektir. Operasyonel Kiralama işlemleri için: Evet. Faturada belirtilen tüm tutar gider olarak yazabilmektedir.
Leasing kanununa göre Leasinge konu mallar Kiracı yada Kiralayan tarafından sigorta ettirilmek zorundadır. Kanun, bu kredi işleminin tamamen mala bağlı olması nedeniyle, sözleşme dönemi boyunca malın çalışır ve kullanılır durumda bulunmasına önem vermiştir. Bu nedenle sigorta konusu sözleşme süresi boyunca yerine getirilmesi zorunlu bir hüküm olarak açıklanmıştır.
Leasing başvuru formunu doldurmanız veya Burgan Leasing Şubelerindeki müşteri temsilcilerini aramanız yeterlidir.
21.11.2012 tarih 6361 sayılı yeni Kanun ile süre kısıtlaması kalkmıştır. KDV teşviği olan mallar için mülkiyet devri minimum süresi 380 gündür.
Alımını yaptığınız malın tutarı, vadesi ve talep ettiğiniz ödeme planına göre belirlenir.
Noter harcamaları, ithal işlemlerde gümrük ve mal alımına ilişkin her türlü gider leasing masrafı olarak kiracıdan alınır.
Hayır. Yeni işlemler yeni bir sözleşme ve yeni bir sözleşme numarası alınarak gerçekleştirilebilir.
Evet, yeni kanun buna olanak sağlamaktadır.
Finansal Kiralama Sözleşmesi ve sözleşme kapsamına alınan teminatlar her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır.

Teklif verme işleminiz başarı ile gerçekleşmiştir. İlgilendiğiniz ürünle ilgili olarak sizinle en kısa zamanda iletişime geçilecektir.

İkinci El Deposundaki ürünleri incelemeye devam edin.

img
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
loader
Lütfen Bekleyiniz...

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.